Benzin İstasyonlarında Etkin Stant Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Benzin İstasyonlarında Etkin Stant Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Benzin istasyonlarının en fazla önem arz eden bölümlerine baktığımız zaman marketlerinin bu noktada önem arz etmekte olduğunu görebiliyoruz. Benzin istasyonlarında yer almakta olan marketler genellikle 7/24 şeklinde hizmet vermekte olduğu gibi aynı zamanda her zaman bu marketlerden alışveriş yapan kişiler bulunmaktadır. Benzin istasyona akaryakıt almak için gelen kişiler, benzin istasyonlarının lavabosunu kullanmak isteyen kişiler veya sadece marketten bir şeyler almak için gelen kişiler olduğunu görebilirsiniz. Benzin istasyonlarında market alışverişlerinin en iyi şekilde yapılabilmesi için benzin istasyonların etkin stant yerleşimi nasıl olmalıdır? Sorusu da sık bir şekilde sorulan soruların arasında yer alıyor. Benzin istasyonunda müşterilerin en iyi şekilde alışveriş yapması adına stant yerleşiminde belirtmiş olduğumuz ölçülere dikkat etmelisiniz.

Doğru Stant Aralığı

Birçok marketin ve stant kullanan işletmenin yapmış olduğu yanlışlardan birisi stant aralığını doğru ayarlayamamaktadır. Bu noktada insanlar stant aralığının yanlış ayarlanmasından dolayı bakacağı ürünlere rahatlıkla bakamıyor ve marketten hemen alacağı ürünü alıp çıkma yoluna gidiyor. Hatta bazı müşterilerin alacakları ürünleri bile doğru şekilde bulamadığını görebiliyoruz. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak ve müşterilerinizin rahat bir şekilde alışveriş yapmaları adına stant aralığını iyi bir seviyede tutmaya özen göstermeniz gerekir. Ancak bu şekilde alışverişlerin rahatlıkla yapılmasını sağlayabilirsiniz ve sorun yaşama ihtimaliniz minimum seviyeye düşer.

Ürünlerinize Göre Stant Seçin

İşletmelerin stant seçiminde ve yerleşimi noktasında yapmış olduğu yanlışlıklardan birisi ise; ürünlerini tam olarak baz almadan stant seçme yoluna gitmeleridir. Bu yüzden birçok firmanın stantlardan yana sıkıntı yaşadığı görülebildiği gibi aynı zamanda ürünlerin sergilenmesi sırasında da bu sizlere ciddi sorun çıkaracaktır. Bunların dışında ürünlerinizi dizmiş olduğunuz stantların konumları da çok önemlidir. Birbirinden alakasız ürünleri aynı stantta sunmamaya özen göstermelisiniz. Yani müşterileriniz alışveriş yapmaya geldiği zaman sizin sunmuş olduğunuz ürünlerin ne olduğunu net bir şekilde görerek buna göre ürünlerinizi alma yoluna gitmesi gerekir. Farklı ürünleri stantta ön plana çıkarmanız ise o ürünlerin müşterilerinizin dikkatini seçmesini sağlayacak unsurların arasında yer alıyor.

Birbirine Çok Zıt Ürünlerin Stantları Yan Yana Olmasın

Sizlere yazımızda aynı stantta aynı kategorilerde yer alan ürünlerin bulunmasının satışlarınızın artırılması açısından önem arz edeceğini belirttik. Bu noktada farklı ve zıt ürünlerin stantlarının yan yana olması da ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Özellikle açık yiyecek stantları, abur cubur stantları gibi stantların hemen yanında deterjan standı bulunuyorsa insanlar soru işaretleri yaşayabilmektedir. Bu yüzden yan yana koymuş olduğunuz stantların içeriklerinde ne olduğuna özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Belirtmiş olduğumuz bu noktalara dikkat etmiş olduğunuz takdirde stantlarınızdan alacağınız veriminin de maksimum seviyede olacağını görebilirsiniz. Bir stant tercihi yapacak olan kişiler tercihlerini buna göre yapabilir.

Standın Yüksekliğine Önem Verin

Bu durum aslında stant yerleşimi veya standa ürünlerin yerleşimiyle alakalı bir durum değildir. Fakat bir stant tercih edeceğiniz zaman yüksekliğinin ne seviyede olduğuna özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Stant yüksekliği ortalama bir insanın ulaşabileceği seviyede olması hem ürünlerinizin ulaşılabiliriği hem de insanların ürünlerinizi rahatlıkla görmesi açısında çok önemlidir. Bu şekilde ürünleriniz her zaman göz önünde olacak ve satışı da daha kolay hale gelecektir. Stant yüksekliğinin uygun olmasıyla beraber siz de ürünlerinizi dizdiğiniz sırada zorlanmadan dizebilirsiniz.

Stant alacak ve yerleştirme düzenlemesini yapacak olan kişiler belirtmiş olduğumuz noktalara dikkat ettikleri takdirde hiçbir sorun yaşamadan bu işlemlerini yapabildiğini ve stantlarının rahatlıkla geliştirilebildiğini görebilmektedir.

1 Yorum

  1. Fikret
    Nis 12, 2020 at 10:26 am

    Banko üzerinde neler kullanılabilir ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.